SLIKE I DOGADJAJI

Ovaj blog je posvecen svim bivsim i sadasnjim gradjanima Banjaluke, onima koji nisu uprljali svoj obraz i koji svakome mogu pogledati u oci. Prilozi i slike su objavljivani bez nekog posebnog reda, pravila i vaznosti, s namjerom da uspostave pokidane ili ostvare nove veza i prijateljstva. Svi oni dobronamjerni kojima je Banjaluka u srcu su dobrodosli da posalju svoje priloge ili komentare.

My Photo
Name:
Location: United States

Thursday, May 19, 2011

Raja s posla



S direktorom uz 'ice i pice'

Nakon sto sam 93. morao napustiti rodni grad, sudbina me preko Zagreba dovela u Ameriku, drzavu o kojoj nikada nisam razmisljao kao mjestu moga boravka i koja me, moram biti iskren, nije posebno privlacila. Americke metropole sa downtown-ima slicnim jedan drugome k’o jaje jajetu, guzvama na putevima i kapitalizmom u njegovom pravom znacenju, nisu bile na spisku mojih zelja ali covjek ponekad ne moze birati. Izmedju zivota pod stalnim strahom za sigurnost familije, u okruzenju punom mrznje prema onima koji nisu njihovi, bez posla i ikakvih primanja, birala se povoljnija opcija: u mom slucaju, Pittsburgh, Pennsylvania, grad nekad poznat po nebrojenim celicanama i zagadjenom vazduhu, a danas kao mjesto koje se bori da ‘prezivi’ u konkurenciji gradova na zapadnoj obali, te jugu drzave, koji su postali zivotne destinacije mnogih amerikanaca. 
 
Danas sam htio da napisem nekoliko rijeci o osobama iz mog ‘drugog zivota’, kako nazivam ove godine provedene u Americi (nakon sto sam ’drugarski’ bio ‘ispracen’ na put bez povratka od strane bivsih sugradjana o kojima bi sada svi bez iznimke trebali pricati sve najljepse u ime neke buduce ljubavi a i zbog ‘mogucih trauma’ mlade generacije u rodnom gradu za cije smo probleme u ‘duhovnom razvoju’ mi odgovorni jer neprestano sirimo mrznja za razliku od ‘dobrih’ vibracija ljubavi koje se iz njega sire) iako sam ih vec u nekim ranijim prilozima pominjao. O mom direktoru, profesoru Liu, njegovom pomocniku, gospodinu Rau, ili o direktoru Public Services Tsegaye Beru-u, s kojima dijelim dobar dio zivota zadnjih 15-tak godina nisam napisao gotovo nista iako su oni vec duze vremena dio moje svakodnevnice: sa njima suradjujem, donosim odluke ili sukobljavam misljenja, rjesavam probleme, idem na strucne konferencije, pomazemo jedni druge kada je to potrebno, ukratko, zivimo zivot daleko od rodnih gradova i zemalja koje smo napustili zbog razlicith razloga.
 
Moj direktor, professor Liu, je Kinu napustio jako davno, jos dok je bio dijete, bjezeci sa svojom mamom i ostalim clanovima familije pred politikom strogog komunistickog rezima koji je u ta vremena vladao u Kini. Prva stanica im je bila Tajvan gdje je zavrsio fakultet a onda su se obreli u Americi, koja je za mnoge ljude iz tih krajeva krajnji zivotni cilj. Profesor Liu se u novoj domovini snasao vise nego dobro, zahvaljujuci, prije svega svojoj upornosti koja je, cini mi se, svojstveni vecini onih koji stizu iz najmnogoljudnije nacije na svijetu. Svoju uspjesnu karijeru ce vjerojatno zavrsiti u biblioteci pravnog fakulteta, ciji je uspjesan direktor vec mnogo godina. Ovaj snimak sa nedavne zabave koju biblioteka organizira svake godine za studente zavrsne godine koji rade za nas je, u stvari, bila povod za ovaj prilog. Caskajuci uz jelo i pice (u ruci mi je Yuingling, pitsburski Nektar, proizvod najstarije pivare u Americi) saznao sam da se sprema u posjetu Tajvanu, prvi puta od kako je dosao u Ameriku.

Zivotni put zamjenika direktora Rao-a je bio drugaciji. U Indiji, u kojoj je rodjen, je zavrsio fakultet i magistrirao, te stigao do pozicije direktora biblioteke jednog od univerziteta ali se ipak odlucio na odlazak u Ameriku na nagovor brata koji je u novu domovinu stigao prije njega. Zivot u Americi ga nije mazio jer je morao poceti iz pocetka: radio je slabo placene poslove (ponekad dva u isto vrijeme), uz istovremeno studiranje na fakultetu za bibliotekare. Nakog diplome mu je trebalo jos mnogo godina da se izbori za poziciju na kojoj je sada. Dugo je radio partime job u nasoj biblioteci za veoma malu placu ali mu se to na kraju isplatilo. Dobio je stalni posao, a nakon izvjesnog vremena, zbog svog znanja i predanog rada, postavljen je za zamjenika direktora. Veliki je drug, prava je raja, omiljen od svih, i na njega se mogu osloniti kad god mi nesto zatreba. Zadnjih godinu-dvije provodimo dosta vremena zajedno i veoma cesto planiramo penziju za koju se obojica spremamo u skoroj buducnosti.

Tsegaye Beru je imao slican zivotni put kao Rao iako su razlozi odlaska iz Etiopije malo drugaciji. Univerzitetski obrazovan jos u Etiopiji, obreo se u Americi djelomicno kao posljedica promjena u bivsoj domovini, djelomicno zbog zelje za uspjehom u obecanoj zemlji. I ovdje je zavrsio fakultet (pravni) i zaposlio se u biblioteci napredujuci od privremenog radnog mjesta do sadasnje pozicije.

Ja sam u biblioteku dosao zadnji, sa drugog kraja svijeta. O Bosni se ovdje (prije devedesetih) malo znalo sve do ovog zadnjeg rata koji nas je stavio na kartu svijeta tako da ostalima nisam morao objasnjavati odakle ja to dolazim i zasto: vijesti iz nasih krajeva su se vrtile svakodnevno na svim televizijskim stanicama prikazujuci sve uzase rata koji je ostavio na desetine hiljada mrtvih i stotine hiljada protjeranih.

Tako se eto sticajem okolnosti na jednom mjestu nadjosmo nas cetvorica, iz cetiri zemlje svijeta, na neki nacin slicnih sudbina, u cijim je rukama biblioteka jednog americkog fakulteta. Nas cetvorica imamo znacajan uticaj na sudbinu ove institucije zadnjih 15-20 godina. Za veliko cudo, biblioteka se za sada ‘dobro drzi’ iako nije u rukama domacih. Mozda je tako upravo zbog te cinjenice: znamo sta se desilo u nasem gradu sa velikim firmama (a i fakulteti nisu u boljem stanju) nakon sto su ih 'preuzeli' 'provjereni' domaci kadrovi.

U ovoj prici o raji sa posla zanimljiva je jos jedna cinjenica: sva trojica sa velikim postovanjem pricaju o bivsoj Jugi i njenom bivsem predsjedniku, Josipu Brozu Titu. Tsegaye sa odusevljenjem prica o Titovi posjetama Etiopiji i njegovim susretima sa carem Hajlaselasijem. U Etiopiji su dani posjete naseg predsjednika proglasavani drzavnim praznicima. Rao se sjeca pokreta nesrvstanih i Titove uloge u njenom formiranju (zajedno sa predsjednikom Indije Nehruom i Egipta, Naserom) a cak i professor Liu o njemu govori pozitivno uprkos njegovom losem iskustvu sa komunistickom vlasti u Kini.

O popularnosti bivse nam domovine govori i jedan dogadjaj sa jedne party koju professor Liu organizira svake godine u svojoj kuci za vrijeme redovitih posjete kineskih profesora nasem fakultetu. Jedne godine je medju prisutnim bio i jedan profesor (sljedbenik Konfucija) koji je pokazao veliki interes za mene kada je saznao da sam stigao iz Bosne. U razgovoru tokom vecere profesor je postavljao mnoga pitanja u vezi situacije u bivsoj Jugoslaviji o kojoj je ocigledno znao dosta toga, te s postovanjem pricao o Titu. Kada sam mu u jednom momentu spomenu film ‘Valter brani Sarajevo’, za koji sam cuo da je postao veliki hit u Kini, toliko se odusevio da me je to prosto iznenadilo. Pricao je sa odusevljenjem o Valteru koji je za mnoge Kineze postao nacionalni heroj. Pokazalo se da su price koje sam cuo istinite i da je popularnost toga filma u Kini bila ogromna.


Tsegaye, moja malenkost i Rao

Prekjucer svratih u direktorovu kancelariju da se pozdravim jer se obojica spremamo na put: on u Kinu (a nakon toga u Tajvan), a ja u Irsku. Iduci nazad prema svojoj kancelariji razmisljao sam o nasim sudbinama: obojica smo prezivjeli jedan tezak period, pun neizvjesnosti, ali se na kraju za obojicu sve dobro zavrsilo. Sudbina nas spoji u jednom gradu u Americi, uz jos dvojicu cije su zivotne price slicne. Nadjosmo se tako nas cetvorica u istoj 'firmi', iz cetiri zemlje, razlicitih boja koze i religioznih ubjedjenja i nista nam to ne smeta da se osjecamo kao dio jedne porodice. A dole u starom kraju, u Bosni, te na mnogobrojnim Internet forumima, raja iz istog grada, komsiluka, firme, jos uvijek lome koplja, ubjedjujuci jedne druge kako ne mogu zajedno.

I bit ce tako jos dugo, dugo, dok god krivce za rat i stradanja ne stigne zasluzena kazna (sudska i moralna) i dok jednog dana svi ne shvatimo da neke ne mozemo osloboditi te krivnje samo zato sto su 'nasi' ili zato sto su to i 'oni drugi' radili. Valtera izgleda jos uvijek nema i legenda o njemu ce polako padati u zaborav kako godine prolaze a oni koji ga se sa sjetom sjecaju nestaju sa lice ove zemlje.

A pjesma koju cujete u background-u nema nikakve veze ni sa rajom s posla, ni sa Valterom, ali mi nekako sjede danas dok u Pittsburgh-u kisa pada vec danima.

7 Comments:

Anonymous Anonymous said...

Dragi Co,kakva telepatija.Već nekoliko dana ima da sam pripremila slike svojih novih prijatelja sa posla u Zagrebu i hoću da napišem o njima.To ću i ućiniti,ali prvo moj komentar na tvoj prilog.Ovo je zaista dirljiva prića o četiri mladića sa četri razlićita dijela svijeta,razlićitih kultura,i shvatanja,ali vas je spojila Amerika-zemlja snova za većinu ljudi.CO,to nije bio tvoj izbor,ali ipak dobro si prošao u svakom pogledu.Veliko blago si ti tvoje kolege sa posla.Uživate radeći skupa posao koji volite(rad sa studentima),družite sa i POBIJATE teze da je to nemoguće među razlićitim ljudima.Naroćito me raduje njihovo poštovanje prema Titu,što su iskazali mnogobbrojni državnici na negovoj sahrani.Sretan ti put i lijepo se provedite.Pozdrav svima Enisa

Thursday, 19 May, 2011  
Anonymous Miro said...

Stari druze
Vec duze vrijeme ti zelim predloziti ovu temu o tvojim novim frendovima i frendicama na poslu i privatno, ali se nisam zelio mjesati u zenin " posao ". I muzika mi ovaj put jako pase.

Miro

Thursday, 19 May, 2011  
Anonymous Anonymous said...

Ovo je jos jedan od priloga zbog kojih sam rekla, da ovaj blog ima smisla i samo ako nam Milan ostane na njemu, prenosi svoj sadasnji i prosli zivot, svoj nacin odlaska iz Banja Luke.Sigurna sam da ce neke nove generacije shvatati istinu i razumjeti glupost i zlocu onih koji su nam danas ostavili u amanet ovakvu Bosnu i Hercegovinu.Ali istinu i zlocu u svim narodima, samo, vjerujuci istini i kolicini zacetnika i motiva onih koji su ovo uradili.A to je nastavak otimacine Bosne i Hercegovine, ranije od velikuh sila, a danas od najblizih susjeda.A cijena je uvijek bila, unistavanje BIH i njenih stanovnika( necu vise govoriti naroda-jer to je ovdje rijec koja manipulatorima donosi blagostanje).Odavno postoji ona narodna "Bosno moja poharana.)

Ovde u Holandiji jos vise razumijem Milanovo okruzenje i zelim da shvati da "nije svako zlo za zlo" u materijalnom pogledu.Ali ga odlicno razumijem, da covjek koji ima dusu, kojem je stalo do svojih korjena, uspomena, i snazne ljubavi prema svom rodnom gradu, nece nikad naci dusevni mir.A mislim da vas je takvih mnogo.
Ali saznanje da je u biblioteci, da je okruzen knigama, da zna engleski ,( sigurno savrseno,) za mene je vrhunac uspjeha, da ga kolege s posla vole, da se srece s ljudima sa raznih strana svijeta koje cjene i postuju Tita a kroz to i njega.
Ja sam taj osjecaj dozivjela prije par godina ovde u Holandiji.Kurir u kompjuterskom centru u bolnici u kojoj je Zlatko radio,Surinamac, je bio najbolji prema njemu i pozivao ga svojoj kuci.Njegova zena Karmelita ga je prihvatila kao djete (svoje nisu imali), .Mi smo ih pozivali u goste i jednom se nasao "Globus" koji smo donjeli iz Sarajeva, u njegovim rukama.Bio je clanak o Jovankinom zivotu i mukama koje prezivljava u Beogradu.Bilo je puno Titovih slika.On je poceo da ljubi Tita.Onda nam je Zlatko preveo:"da je bio dijete u Surinamu kad je Tito dolazio u posjet.Na njihovim vjestima su objasnjavali da je on covjek koji skoluje sirotinju, dovodi ljude sa sela, iz zaostalih krajeva, otvara tvornice itd.. i on to nikad nije zaboravio.
Neko vece, u Puli organizovana neka stafeta, protesti, i mladi i stari nose Titove slike i traze " Kartu K-15, posao, trinaestu platu, godisnje odmore, a nece demokratiju."
Kad sam ovdje u gradu, jezici, boje, rase,vjere, toliko izmjesani, da je milina gledati.Ne razmisljam kako medjusobno funkcionisu, ali je suzivot na vrhuncu.
Kod nas jedna rasa, jedna boja a tri vjere i milion budalastina.Aferim!!!!!!
Pozdrav Saima

Friday, 20 May, 2011  
Blogger co said...

Ovaj prilog o ‘raji s posla’ napisah slucajno, najvise zbog ove relativno ‘friske fotografije’ sa zabave: uslikao je momak koji radi u mom odjeljenju pa kada sam je vidio, odjednom mi pade na pamet da nesto napisem o ‘cetiri mladica’od sezdeset i kusur. A jeste istina da smo se na jednom mjestu nasli nas cetvorica iz cetiri zemlje svijeta i da je biblioteka u nasim rukama. Ostali zaposleni zauzimaju nize pozicije pa na neki nacin ispade da se situacija iz Banjaluke preslikala u Pittsburgh: i u ovom slucaju dosljaci vladaju.

Kada sam dobio posao na univerzitetu imao sam utisak kao da sam ponovo u socijalistickom okruzenju. Radi se pet dana u nedelji po 7 sati (nikad subotom niti nedeljom), uz 22 dana odmora i isto toliko praznika (univerzitet je katolicki pa ne radimo za gotovo sve katoolicke praznike), uz punu fleksibilnost: ako mi treba par sati za privatne obaveze dovoljno je da to samo najavim. Ako sam bolestan, isto tako. Tek prije 5-6 godina se situacija u mom slucaju malo promijenila otkad smo studentima omogucili da mogu polagati ispite uz pomoc racunara. Od tada tokom ispita cesto moram raditi cijeli dan, uz dvije subote. Medjutim, sve to zaradjeno vrijeme iskoristim kasnije kada mi je to zelim tako da ljeti imam jako puno slobodnog vremena. Naravno da ovakva situacija nije u vecini firmi, narocito tamo gdje je borba za prezivljavanje bespostedna.

Imao sam srecu da sam posao dobio na Duquesne University koji je poznat kao mjesto na kojem je cijeli kolektiv kao jedna velika familija. Sjecam se kada sam, jos dok sam radio u kompjuterskom centru kao technical support, bio zaduzen za administrativnu zgradu univerziteta u kojoj su smjesteni oni u koji univerzitetom upravljaju. Znao sam ih sve, od predsjednika, do direktora pojedinih sektora, i sa svima bio u odlicnim odnosima. Posebno su me voljele sekretarice jer sam im rjesavao za njih cesto nerjesive probleme. Iz tog perioda su mi ostale veoma lijepe uspomene kojih cu se uvijek sjecati.

Ako uhvatim vremena, javit cu se ovim povodom opet jer vidim da mog starog prijatelja iz benda to zanima. A i mene bi zanimale dogodovstine ostalih jer za vrijeme rijetkih posjeta (ako ih uopce ima), niko nikog ne slusa. A toliko se toga u ovih zadnjih 15-tak godina dogodilo.

Friday, 20 May, 2011  
Anonymous Anonymous said...

Moj Milane jabuko sa grane,pjevali smo na domjencima u Biofarmu,divnom dr.Milanu Mazalinu.Ti ćeš Milane već putovati-vjervatno kada dođe ovaj prilog,ali te molim kad se vratiš da ovu pjesmu zamjeniš sa još prigodnijom "ČETIRI MLADIĆA IDU S TRBEVIĆA"Sretno vam bilo!Enisa

Saturday, 21 May, 2011  
Anonymous Anonymous said...

Pisemo o nekim sada vec davnim danima kad nam je bilo lijepo. Pisemo o danima kad nam je bilo tesko. I onda je tesko priznati da si negdje daleko od rodne kuce i rodnog grada nasao toplinu i mir. Kao da cemo na taj nacin iznevjeriti sve on osto nam je ostalo, a to su lijepa sjecanja. To govorim za sebe ali znam da je to neumitna psiholoska cinjenica. Adaptacija je teska. S druge strane motiv za samoodrzanje je bioloski motiv koji nam pomaze da guramo kroz zivot. Ja volim onu mudru poslovicu Roma : «Ne mozes ici pravo ako put ima krivinu. » Gledala sam jednom neki dokumentarac o hobotnici gdje su prikazali nevjerovatnu inteligenciju te zivotinje i njenu sposobnost adaptiranja. Tako sam i ja napravila jednu svoju mudru izreku da se pametne zivotinje i pametni ljudi lako adaptiraju. S njom sam pokusala ohrabriti moju 95 godina staru komsinicu koja je nakon 60 godina zivota u kuci pored nase trebala da ode u dom za stare ljude.
Zaista je lijepo vidjeti da cetiri stranca uspjesno vode poslove u americkom sistemu obrazovanja. Ako se pitamo sta je Amerika. To je ustavri Amerika danas. Nesto sto cini Ameriku posebnom. Svaka dobra ideja je prihvacena bez obzira od koga dolazi. Odavno je dokazano da etnicka raznolikost vodi u brzi napredak. Kazu da je NewYork dobar primjer za to. Ovdje u provinciji Quebec, to je Montreal . Ostali gradovi ….. vise zatvoreni, vise zaostaju……..
Neri i Milanu zelim ugodan odmor
Pozdrav svima od Dubravke

Sunday, 22 May, 2011  
Anonymous Nada Š. D. said...

Slike vidjela na FB_u, ali to se ne vazi. Mozda skljocnes i na James Joyce_a, a za Madu i na neki golf teren. Nisam ja kriva sto si se javio pa ja sad izvoljevam.
Dubravka, krasna je ona ciganska izreka, prepisala sam je. Ja njih zovem Ciganima, jer mi to nekako zvoni i ljepse mi je nego naziv Romi.
Nada Š .D.

Monday, 23 May, 2011  

Post a Comment

<< Home