SLIKE I DOGADJAJI

Ovaj blog je posvecen svim bivsim i sadasnjim gradjanima Banjaluke, onima koji nisu uprljali svoj obraz i koji svakome mogu pogledati u oci. Prilozi i slike su objavljivani bez nekog posebnog reda, pravila i vaznosti, s namjerom da uspostave pokidane ili ostvare nove veza i prijateljstva. Svi oni dobronamjerni kojima je Banjaluka u srcu su dobrodosli da posalju svoje priloge ili komentare.

My Photo
Name:
Location: United States

Tuesday, April 19, 2011

Pismo Madi

Evo ga Made, procvjetao! Cekala sam ga sa zeljom da ga posaljem Tebi i Tvojoj najdrazoj za malo veselja. Djurdjevak miriseeee...i Tebi.

Povod ovom pismu je ona recenica u kojoj kazes da si uvijek zelio zivjeti negdje na jugu, a sad zivis na jugu Svedske.

Svedska, za mene pojam prelijepe zemlje jos iz vremena najranijeg djetinjstva kad je na nasu banjalucku adresu stigla razglednica iz Stokholma puna crvenih fasada na obali jezera. Nekoliko dana poslie posilatelj te razglednice, ciko Koharic, pricao mi je da su boje u stvarnosti iste kao na slici, da je sve lijepo uredjeno... dovoljno da se zaljubim na prvi pogled. Pricao mi je i o sumovitom i snjeznom sjeveru u koji sam ja u svojoj masti smjestila dom Snjezne kraljice i zamisljala malog Kaya nemocnog da se odupre ledu koji mu okiva srce. Poslije, odrastajuci, zaljubih se u svedsku knjizevnicu Selmu Lagerfeld koja mi tu zemlju ucini jos bajkovitijom.

A onda rat. Nasavsi se u Zagrebu, jedinom gradu koji me htio primiti, a i to na jedvite jade (valjda za to sto su me moji prerano istjerali), trazila sam nacin da se maknem sto dalje od rata. I odjednom Svedska za mene nije bila interesantna. Ja sam zena od sunca, svjetla i vode (rak po horoskopu ), i mislim da bi me brzo ubio taj manjak sunca i topline. Cak mi se i Albanija tada cinila privlacnijom, a o Tunisu i Maroku da i ne
pricam. Medjutim veze sa Svedskom se iz godine u godinu intenziviraju.

Vise je Banje Luke tamo nego u BL.

Prije nekog vremena javio mi se moj seherski prijatelj, sada zivi u Malmeu, kaze bio je na koncertu ozbiljne muzike pa ima potrebu dojmove podijeliti sa mnom. Dobar je osjecaj kad muzika nekog asocira na tebe.
Javila se i prijateljica iz djetnjstva i za cas smo se nasle u svijetu igara i djecijih marifetluka. Slatko smo se smijale zaboravljenoj rijeci 'kokano' (prevedeno kobajagi). Ipak najcesce se sjetim moje, tada male BL susjedice Amele, curice sa najveselijim plavim ocima i najnemirnijim kovrcama na svijetu. Blagodati sredjenog svedskog zivota nisu na zalost bile dostatne da potru posljedice rata i njen se duh jos uvijek bori sa avetima zla.

Cesto se sjetim recenice moga profesora Kutlese koji je hvaleci u to vrijeme dobre svedske putove, a trazeci opravdanje za nase lose, znao reci: 'Ali oni nisu ratovali vec sto godina'.

Srdacan pozdrav.

Nada Š. D.

Labels:

5 Comments:

Anonymous Made said...

Stvarno prijatno iznenadjenje, bas ti hvala Nado. Svedska je stvarno prelijepa jedino lezi na pogresnom mjestu Puno bolje bi mi pasalo da je negdje u Sredozemlju, ali onda nebi bila Svedska, valjda.
Licno nisam imao nikakve predstave o Svedskoj, jedina veza mi je bila Stenmark (vozio na "nasem" Elanu) i hokejasi Svedske koji su znali svremena na vrijeme (kao i Cehoslovaci) pobijediti Ruse, sto me je jako radovalo.
Dolazak u Svedsku mi je organizovao Brdjanin Tours za klasicnu tarifu. Posto su sve moje veze sa Svedskom bile skijanje i hokej, ocekivao sam jednu sjevernu zemlju tipa Slovenije (koja mi je do tada bila najsjevernija pozicija u geografskom smislu). Dakle, brda, snijeg i plavuse. Ok, i "57" cigarete. Stigoh i dozivih sok. Zemlja ravna ko tepsija (lazem, Danska je prava tepsija, najvisi vrh Danske je 154m iznad morske povrsine), blago talasasta, snijega ne bas puno ali vjetar, vjetar i neznam jesam li rekao vjetar, stalno, cesto, precesto. Jesam li sta zaboravio, ah da plavuse, one su tu ali ja vec zagazio u 50-te koga briga.
Pretjerujem malo za vjetar, ustvari vec od aprila pa sve do kraja septembra ovde je predivno. Oktobar do marta bi prodao za prvu ponudu.
Ostalo je tip top, stanovi, ulice, travnjaci parkovi, restorani, muzeji, pozorista, opera, sport. Sve je tip top, mora se priznati.
Tako je ovde na jugu Svedske. Sjevernije od Stockholma nisam bio, ali sam cuo predivne priche onih koji su bili na sjeveru (pravom) koji je od mene udaljen otprilike koliko i BLuka prema jugu.
Jos jednom hvala za djurdjevak. Pokusacu Cou poslati slike Lunda (grada u kojem zivim) koje sam sam snimio prosle godine.

Tuesday, 19 April, 2011  
Blogger co said...

Made, ne znam da li se sjecas ali sam one godine kada sam bio u posjeti prijateljima sada nastanjenim u Skandinaviji, kratko obisao Lund. Neke sam slike htio jos davno objaviti ali sam se sve nadao da ce nesto stici i od tebe. Nadam se da ces obecanje odrzati.

Inacem Lund mi se izuzetno svidio i ne bih se bunio da me je zivot gutnuo u tom pravcu.

Kada uhvatim vremena i ja cu 'baciti' par slika, tek tako da se nadju.

Tuesday, 19 April, 2011  
Anonymous Anonymous said...

Razmisljajuci o tome kako bih ja, da sam birala muziku, uz ovaj tekst radije postavila ABBA_e, prodje mi glavom misao da smo ...
U vrijeme kad je na ovom blogu bilo suradnika sa svih strana svijeta propustili smo sansu upoznati se sa djelicem etno muzike tih krajeva. Ako u maloj Hrvatskoj imamo dalmatinske, istarske, medjimurske, zagorske i ostale pjesme, kakvo li se tek blago krije na velikim prostranstvima Australije, Kanade, SAD ? Svedska, Norveska, Finska, u ovim relacijama su mi pod nosom, a ne sjecam se da sam ikad ista cula nesto izvorno njihovo.
Kasno sam se sjetila, inace bih zagnjavila suradnike da salju linkove.

Wednesday, 20 April, 2011  
Anonymous Made said...

Nado ja ti nisam bas muzicki znalac, iako cijela familija (oceva strana) provede zivot u horu Vase Pelagica. Ali evo nadjoh ovu stranicu sa Svedskim etno inspirisanim pjesmama. Mozda ti se svidi.
http://wellemanchibli.blogg.se/2010/july/svensk-etnomusik3.html

Wednesday, 20 April, 2011  
Anonymous Anonymous said...

evo link za Canada:

http://www.thecanadianencyclopedia.com/index.cfm?PgNm=TCE&Params=U1ARTU0001240

Wednesday, 20 April, 2011  

Post a Comment

<< Home