SLIKE I DOGADJAJI

Ovaj blog je posvecen svim bivsim i sadasnjim gradjanima Banjaluke, onima koji nisu uprljali svoj obraz i koji svakome mogu pogledati u oci. Prilozi i slike su objavljivani bez nekog posebnog reda, pravila i vaznosti, s namjerom da uspostave pokidane ili ostvare nove veza i prijateljstva. Svi oni dobronamjerni kojima je Banjaluka u srcu su dobrodosli da posalju svoje priloge ili komentare.

My Photo
Name:
Location: United States

Friday, January 26, 2007

Majstori iz Monsalvata

Melbourne u svojoj okolini ima mnostvo umjetnickih kolonija. Smjestene su u Dolini Umjetnosti (“Valey of the Arts”), na samo pola sata voznje od grada. Najstarija od njih, Monsalvat, izgradjena 1930 u evropskom stilu, smjestena je na rubu doline u slikovitim brdima istocno od Melburna a samo dvadesetak minuta voznje od nase kuce. Zauzima prostor od nekih 12 acre prekrivenih parkovima, sumom i vinogradom. Sastoji se od mnostva manjih zgradica koje su pretvorene u galerije, prebivalista umjetnika, zanatske radionice, prostorije za goste, restoran itd.

Tu, u koloniji, se predaje umjetnost izrade instrumenata, osobito Thomas Lloyd klasicnih gitara. Gitare se izradjuju po narudzbi i prodaju izravno izvodjacima u svijetu.

Naime, australski obrtnici su otkrili sve veće trziste u svjetskim virtuozima klasicne gitare koje se izradjuju od prastarog tasmanijskog drveta, takozvanog King Billy bora (Athrotaxis selaginoides). Magicni zvuk instrumenta izradjenog od king billy bora je izuzetan a zvuci koje to drvo daje primjeren su spomen na tuzno razdoblje australske povijesti. Drvo je dobilo ime po originalnom King Billyu, ili William Laneu, zadnjem cistokrvnom Aboridjinu iz Tasmanije. To je prastaro stablo koje sporo raste stoljecima, uglavnom u dubokim prasumama umjerenog pojasa u Tasmaniji. Ono je jedno od endemskih tasmanijskih vrsta mekog drveta, fine teksture ravnog zrna, lako se obradjuje i susi uz vrlo malo kaliranje. King William bor je danas na popisu ugrozenih vrsta australskog bilja, bastina onih dana kada se njime rasipalo.

Nedavno se otkrilo da King Billy, ili King William bor ima veliku glazbenu moc kada ga australski majstori za izradu zicanih instrumenata pazljivo obrade u zvucne ploce za fine zicane instrumente, kao sto su violina ili osobito klasicna gitara, zamjenjujuci njime tradicionalnu europsku smrekovinu. Gitare imaju znatno bolji kvalitet zvuka i bolji kvalitet rezonancije.U oblikovanju klasicne gitare, ovdasnji majstori su razvili novu kvalitetu strukture potpore pod nazivom "Amfiteatar". Nakon niza godina testiranja i eksperimentiranja s tradicionalnom lepezastom potporom i suvremenijom mrezastom i radijalnom potporom, majstori su iskoracili u novo podrucje zvuka kako bi udovoljili potrebama suvremenih gitarista 21. stoljeca. Novi dizajn je prosao ispitivanja i testiranja i pokazalo se da pruza ravnomjerniji balans izmedu zica, duzeg trajanja i bogatijeg zvuka instrumenta.

Australski majstori s pravom stjecu isto medjunarodno priznanje kakvo vec dugo uzivaju oni koji sviraju njihove instrumente. Mladi suvremeni maestro australske klasicne gitare, sada vec u svijetu poznati Slava Grigoryan (zivi ovdje u Melburnu) kaze: “Sve je u drvetu. Ne vjerujem da ću ikada traziti svoje instrumente izvan ove zemlje."

Ovdje u ovim slikovitim brdima se stvara ono za sta se vjeruje da je put kojim gitara treba ici upotrebom australskog drveta.

Karmen


P.S. Nekoliko dodatnih fotografija mozete ovdje vidjeti.

Labels: ,

0 Comments:

Post a Comment

<< Home